آیا مصرف چای و قهوه کیفیت خواب را پایین می آورد؟

به گزارش وبلاگ فروشندگان، مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه می تواند به طرق مختلف بر چرخه خواب فرد تأثیر بگذارد.

آیا مصرف چای و قهوه کیفیت خواب را پایین می آورد؟

نیمی از جمعیت دنیا مشکل خواب دارند. با این حال، خواب مناسب برای سلامت کلی بدن حیاتی است. در حالی که استفاده از کافئین برای تأمین انرژی در طول روز می تواند یاری کند، اما ممکن است منجر به مسائل خواب هم گردد.

اکنون محققان شواهد بیشتری یافته اند مبنی بر اینکه کافئین بر الگوهای خواب و حتی جریان خون مغز تأثیر می گذارد. محققان مشاهده کردند که کافئین آغاز خواب REM را به تأخیر می اندازد اما باعث می گردد خواب راحت تری اتفاق بیفتد.

تحقیقات قبلی کمبود خواب را با هفت عامل از 15 دلیل اصلی مرگ و میر، از جمله دیابت، بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا و تصادفات مرتبط دانسته است. وقتی افراد در طول روز از کمبود خواب خسته می شوند، در پی چیزی می روند تا به آنها انرژی بدهد. اغلب اوقات، این نوشیدنی حاوی کافئین است، مانند قهوه، چای یا یک نوشیدنی انرژی زا.

با این حال، اثرات محرک کافئین دائمی نیست. و تحقیقات قبلی نشان می دهد که مصرف کافئین می تواند منجر به مسائل بیشتر خواب گردد. اکنون، محققان دانشگاه کالیفرنیا شواهد بیشتری پیدا نموده اند که نشان می دهد کافئین بر الگوهای خواب و حتی جریان خون مغز در موش های آزمایشگاهی تأثیر می گذارد.

محققان بعلاوه دریافتند مصرف روزانه کافئین آغاز خواب را در موش ها- به ویژه خواب REM - تا دو ساعت نسبت به چرخه روشنایی تا تاریکی تغییر می دهد. در طول این مطالعه، دانشمندان بعلاوه دریافتند که جریان خون مغز موش ها در هنگام بیدار شدن بیشتر و در هنگام خواب کمتر است. با این حال، در طول دوره های خواب REM که افزایش زیادی در جریان خون مغز وجود داشت، یک استثنا وجود داشت.

دکتر چارلز، سرپرست تیم تحقیق، شرح داد: ما دریافتیم که تحت شرایط کنترل شده (یعنی بدون کافئین) خواب REM با افزایش زیادی در جریان خون مغز همراه است، که فکر می کنیم ممکن است در عملکرد خواب REM نقش داشته باشد.

وی ادامه داد: مصرف کافئین در حالت بیداری در موش باعث افزایش قابل توجه جریان خون مغز در طول خواب غیر REM و افزایش جریان خون در خواب REM شد. ما حدس می زنیم که این افزایش جریان خون مغز می تواند در اثرات محافظت کننده عصبی کافئین با افزایش پاکسازی ضایعات مغزی در طول خواب نقش داشته باشد.

منبع: گردشبان

به "آیا مصرف چای و قهوه کیفیت خواب را پایین می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مصرف چای و قهوه کیفیت خواب را پایین می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید