مقایسه هرم جمعیتی پرجمعیت ترین کشورهای دنیا

به گزارش وبلاگ فروشندگان، هر هرم جمعیتی اساساً تصویری بصری از تجزیه و تحلیل جمعیت فعلی یک کشور است که با نوسان نرخ تولد و مرگ و میر و بعلاوه تغییر در سیاست های مهاجرت و شرایط اجتماعی آن شکل می گیرد. درک خطرات ذاتی مرتبط با انواع مختلف هرم ها می تواند به ایجاد بینشی در خصوص چالش هایی که این جمعیت ها با آن روبرو هستند یاری کند.

مقایسه هرم جمعیتی پرجمعیت ترین کشورهای دنیا

روزیاتو نوشت: داده های جمعیت شناختی می تواند حقایق مختلفی را در خصوص یک جمعیت، از نرخ باروری و مرگ ومیر گرفته تا اینکه چگونه رویدادها و سیاست های خاصی بر ترکیب آن جمعیت اثر می گذارد، نشان دهد.

هرم جمعیت یکی از برترین راه ها برای تجسم داده های جمعیتی است و مقایسه هرم جمعیت کشورها و منطقه ها مختلف در کنار هم می تواند دیدگاه ها و تفاوت های غیرمنتظره ای را بین گروه ها آشکار کند. این اینفوگرافیک از داده های جمعیت سازمان ملل برای مقایسه جمعیت شناسی بعضی از کشورها و منطقه ها منتخب دنیا استفاده می نماید و نشان می دهد که توزیع سنی چقدر می تواند متفاوت باشد.

هرم جمعیت

اگرچه هرم های جمعیتی می توانند در اشکال و مقدار های مختلف باشند، اغلب به سه دسته مجزا تقسیم می شوند:

هرم گسترده یا فزاینده (Expansive Pyramids): که به همان شکل سنتی هرم در قاعده آن پهن و در امتداد راس باریک می شوند؛ جمعیتی با نرخ زاد و ولد بالا همراه با نرخ مرگ و میر بالا را نشان می دهند که در کشورهای در حال توسعه بیشتر دیده می گردد.

هرم انقباضی یا کاهنده (Constrictive Pyramids): با قاعده باریک و بخش های میانی و بالای هرم ضخیم تر، این هرم اغلب در اقتصادهای پیشرفته ای که جمعیت آن ها نرخ تولد پایین و امید به زندگی طولانی دارند، رخ می دهد.

هرم ثابت (Stationary Pyramids): این هرم، جمعیتی را به نمایش می دهد که به طور مساوی در بین گروه های سنی توزیع شده اند که اغلب در کشورهای تازه پیشرفته ای یافت می گردد که نرخ تولد و مرگ و میر ثابتی دارند.

هر هرم جمعیتی اساساً تصویری بصری از تجزیه و تحلیل جمعیت فعلی یک کشور است که با نوسان نرخ تولد و مرگ و میر و بعلاوه تغییر در سیاست های مهاجرت و شرایط اجتماعی آن شکل می گیرد. درک خطرات ذاتی مرتبط با انواع مختلف هرم ها می تواند به ایجاد بینشی در خصوص چالش هایی که این جمعیت ها با آن روبرو هستند یاری کند.

هر نوع ساختار هرمی جمعیت دارای چالش ها و مزایای منحصر به فردی است که اغلب با توجه به مرحله فعلی توسعه مالی کشور یا منطقه معین می گردد. جمعیت هایی با هرم های گسترده، مانند هرم هایی که قاره آفریقا را نشان می دهند، از مزایای جمعیت جوان تر و نیروی کار بیشتر برخوردارند، اما اگر رشد شغل، آموزش و مراقبت های بهداشتی در اولویت قرار نگیرند، این مزیت باطل می گردد.

کشورهایی مانند ژاپن با چالش مراقبت از جمعیت سالخورده، با کاهش نیروی کار روبرو هستند. در حالی که مهاجرت و افزایش نرخ زاد و ولد می تواند در کوتاه مدت و بلندمدت یاری کند، با توجه به اینکه تعداد جمعیت شاغل بیشتر است، کشورهای دارای هرم محدود باید راه هایی برای افزایش بهره وری خود بیابند تا از کاهش بالقوه رشد مالی جلوگیری نمایند.

مقایسه جمعیت چین و هند

پس از اینکه جمعیت دنیا در سال گذشته به 8 میلیارد نفر رسید، سال 2023 نقطه عطف جمعیتی جدیدی را به همراه داشت، زیرا هند از چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور دنیا پیشی گرفت.

وقتی هرم جمعیت دو کشور را مقایسه می کنید، می بینید که چگونه جمعیت هند دارای پایگاه قوی از افراد جوان و نیروی کار در مقایسه با هرم جمعیتی محدودتر چین است که میانگین سنی بالاتری نیز دارد.

این تفاوت جمعیتی عمدتاً به خاطر سیاست تک فرزندی چین شکل گرفته است که از سال 2021 به عنوان سیاست سه فرزندی، تغییر یافت. در نتیجه، نرخ باروری کل چین امروز حدود 1.2 است، در مقابل نرخ باروری کل هند که 2.0 است.

در حالی که هند قرار است از رونق و امتیاز نیروی کار بیشتر خود استفاده کند، این کشور باید اطمینان حاصل کند که می تواند هرم جمعیتی خود را ثابت نگه دارد زیرا اکثریت جمعیت پیر می شوند و نرخ باروری کل همچنان رو به کاهش خواهد بود.

منبع: عصر ایران

به "مقایسه هرم جمعیتی پرجمعیت ترین کشورهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه هرم جمعیتی پرجمعیت ترین کشورهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید