خلیج گواتر؛ آخرین خشکی تا قطب جنوب

به گزارش وبلاگ فروشندگان، تمامی نقاط کشور زیبای ما دارای مکان های گردشگری مجذوب کننده است که هر آدمی دوست دارد این مکان ها را ببنید و یک تجربه عالی از آن ها در دفترچه خاطرات زندگی اش ثبت کند. بی شک خلیج گواتر می تواند یکی از بهترین تجربه های گردشگری برای شما باشد که هیچ وقت این تجربه لذت بخش را فراموش نکنید.

خلیج گواتر؛ آخرین خشکی تا قطب جنوب

خلیج گواتر یکی از زیبا ترین منطقه ها گردشگری ایران است که ویژگی ها و جاذبه های منحصربه فرد طبیعی آن هر گردشگری را به سمت خود می کشد. از مردم خون گرم آن تا غذاهای خوشمزه گرفته تا جاذبه های شگفت آور آن که در ادامه به آن ها به صورت کامل خواهیم پرداخت با مجله وبلاگ فروشندگان همراه باشید.

  • تور چابهار
  • هتل چابهار
  • بلیط چابهار

خلیج گواتر کجاست؟

در جنوب شرقی ترین نقطه روی نقشه کشورمان منطقه ای به نام خلیج گواتر وجود دارد، خلیج گواتر واقع در استان سیستان و بلوچستان بین ساحل مکران و دریای عمان است.

خلیج گواتر از نظر امکانات رفاهی و جاذبه های مدرن تا نزدیک ترین شهر به خود، یعنی شهر چابهار بی بهره است، اما از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود.

این خلیج به دلیل قرار گرفتن در مجاورت جنگل های حرا جز منطقه های است که از طریق محیط زیست حفاظت می شود. طبق گفته سازمان حفاطت محیط زیست چابهار خلیج گواتر هر ساله در اوایل پاییز پذیرای تعداد بی شماری از پرندگان مهاجر است. طبق آمار حدود 40 گونه از گونه های مختلف پرنده ها در قالب دسته های 100 تایی وارد این منطقه زیبا می شوند.

خلیج گواتر به خاطر حیات وحش زیبا و جنگل های حرا جز زیبا ترین و مهم ترین مکان های گردشگری در ایران محسوب می شود. نزدیک بودن به آب های اقیانوس هند که سومین اقیانوس بزرگ روی کره زمین است، باعث شده تا گواتر یک دریای بسیار متقاوت نسبت به دریای خزر و خلیج فارس داشته باشد که در نوع خود بسیار جالب ومنحصربه فرد است .

یک نکته بسیار جالب راجه به خلیج گواتر این است که اگر از آنجا به سمت قطب جنوب حرکت کنید تا قطب جنوب هیچ خشکی دیگری وجود ندارد و بدونه واسطه به قطب جنوب متصل است.

آشانایی مردم خلیج گواتر

مردم بومی این منطقه علی رغم زندگی سختی که به خاطر بودن در منطقه ها محروم دارند، مردم بسیار خون گرم و مهربان اند که با گردشگران خیلی صمیمانه و محبت آمیز برخورد می کنند. کافیست یکبار به گواتر سفر کنید تا این موضوع برای شما کاملا روشن شود.

مردم اهل گواتر بلوچ هستند و علاوه بر رابطه محبت آمیز با گردشگران ایرانی، ارتباط خویشی و نزدیکی با همسایگان خود در گوادر (نام پاکستانی گواتر) پاکستان دارند و رفت وآمد و حتی ازدواج میان آن ها مرسوم است.

زبان مردم بومی این منطقه با سایر نقاط استان سیستان و بلوچستان ایران فرق دارد و به زبان بلوچی رایج در پاکستان نزدیک تر است، ولی تعداد زیادی از مردم خلیج گواتر به خوبی به زبان فارسی مسلط هستند.

گواتر از مراکز اصلی پرورش میگو است که در این سال ها کمی از رونق افتاده، اما همچنان پابرچاست. روستای گواتر نزدیک ترین نقطه ایران به مرزهای آبی عمان است و به گفته اهالی این منطقه کمی مورد بی توجهی و بی لطفی قرار گرفته است . این منطقه حدودا 160 هزار نفر جعمیت دارد و بیشتر مردم این منطقه به ماهی گیری و حصیربافی مشغول اند.

در خلیج گواتر زن ها و بچه ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند. با ورود به این خلیج زیبا به راحتی دختربچه ها و پسر بچه هایی را مشاهده می کنید که مشغول فروش دستبند های دستباف، گوش ماهی و انواع صدف هستند.

آب وهوای خلیج گواتر

آب و هوای منطقه گواتر در تابستان به دلیل وزش بادهای موسمی معتدل است و شما خیلی احساس گرما نمی کنید، اما بهترین فصل برای رفتن به خلیج زیبای گواتر فصل های زمستان و فصل بهار است (تا اواخر اردیبهشت ماه) البته اگر قصد شنا در دریایی به رنگ آبی و لذت بردن از سواحل طلایی رنگ را دارید می توانید در فصل تابستان نیز به این مکان زیبا بروید.

در ماه های تابستان همان طور که گفته شد، به دلیل وزش بادهای موسمی ارتفاع امواج به 15 نیز می رسد که به تازگی خلیج گواتر را تبدیل به مکانی برای ورزش مهیج موج سواری کرده و حتی توانسته نطر گردشگران خارجی را نیز به سمت خود جلب کند.

چگونه به خلیج گواتر سفر کنید؟

به روش های مختلفی می توانید به این خلیج زیبا سفر کنید. در ادامه روش های مختلف را برای شما توضیح داده ایم.

روش اول، سفر با هواپیما

شما می توانید با هواپیما به چابهار بروید و از آن جا با اتوبوس یا تاکسی به خلیج گواتر بروید.

روش دوم، سفر با قطار

شما می توانید با استفاده از قطار به زاهدان رفته و از آن جا با اتوبوس یا تاکسی به خلیج زیبای گواتر بروید یا حتی با استفاده از قطار می توانید ماشین شخصی خود را نیز با خود ببرید.

روش سوم، سفر ماشین شخصی

برای سفر با ماشین شخصی لازم است به چابهار رفته و از طریق جاده مخصوص چابهار و گواتر به سمت خلیج گواتر حرکت کنید.

لازم به ذکر است که اگر با ماشین شخصی به گواتر سفر می کنید مراقب سرعت خود باشید، زیرا علی رغم زیبایی های چشم گیر این منطقه، راستا از لحاظ استاندارهای جاده سازی خیلی مطلوب به حساب نمی آید و معمولا چون جاده خلوت است ممکن است به طور ناخواسته سرعت شما از حد مجاز بالاتر رفته و اتفاق ناگواری را برای شما رقم بزند، مخصوصا جاده بین چابهار و گواتر نیاز به دقت کامل دارد.

در خلیج گواتر حتما این خوراکی ها را امتحان کنید

برخلاف ذائقه بسیاری از مردم ایران، استان سیستان و بلوچستان ذائقه تندی دارند و با توجه به نزدیک بودن این استان به کشور پاکستان و هندوستان درک این موضوع زیاد سخت و پیچیده نیست.

از مهم ترین غذاهای خلیج گواتر می توان به کرائی، بریانی، کابلی پلو و همان طور که انتظار می رود ماهی اشاره کرد که مختصری در باره هر کدام برای شما توضیح خواهیم داد.

کرائی

کرائی انواع مختلفی دارد، مانند کرائی مرغ، گوشت و کرائی قرمز که کرائی قرمز از همه تندتر است.

بریانی

بریانی هم نوعی خورشت بامزه تند است که با گوشت قرمز یا مرغ درست می شود و می توانید آن را با برنج یا نان نوش جان کنید.

کابلی پلو

کابلی پلو از ترکیب برنج، گوشت قرمز، مرغ و ادویه های خوشمزه تهیه می شود. این غدا چیزی شبیه استانبولی پلو است با کمی تفاوت که حتما از خوردن آن پشیمان نخواهید شد.

ماهی ها

بسته به فصلی که به خلیج گواتر سفر می کنید، ماهی های متفاوتی سرو می شود ولی در بیشتر فصل ها ماهی شوریده و شیرماهی قابل دسترس است که خوردن آن ها را به شدت به شما پیشنها می کنیم، زیرا ماهی ها همگی تازه و روش پخت آن ها نیز با تمام منطقه ها ایران فرق دارد.

صبحانه های خلیج گواتر

برای صبحانه یا میان وعده می توانید شیر چای (دودپطی) و نان محلی تازه میل کنید. چای های موجود در این منطقه با چای های معمولی متفاوت و چای خشک آن به صورت پودر است.

میوه های خلیج گواتر

از میوه های این منطقه می توان به انارگلی (میوه کاکتوس) و زیتون چابهاری اشاره کرد؛ انارگلی رنگ بسیار غلیظی دارد که موقع جداکردن پوست آن دستان شما رنگی می شود و مزه آن کمی ترش است، اما نکته جالبی که راجب زیتون چابهاری وجود دارد این است که این زیتون اصلا به شکل زیتون های که مد نظر شما است نزدیک هم نیست و ظاهری شبیه به گلابی ولی بسیار کوچک تر دارد و مزه آن تقریبا شبیه انبه است.

جادبه های گردشگری خلیج گواتر

به جز جاذبه های مجذوب کننده و دیدنی این منطقه که هر گردشگری را مجاب می کند به این نقطه از کشور سفر کند، دیدنی های راستا چابهار تا خلیج گواتر که شامل دریاچه صورتی لیپار، بندر بریس و کوه های مینیاتوری می شود نیز جز جاذبه هاییست که بازدید از آن ها را باید در برنامه خود قرار دهید.

دریاچه صورتی لیپار در راه گواتر

پس از مشاهده تابلو 55 کیلومتر مانده به گواتر اگر به سمت راست جاده توجه کنید، راستا خاکی کوچکی وجود دارد که شما را مستقیم به کنار این دریاچه زیبا می رساند. البته فاصله دریاچه و جاده زیاد نیست و شما می توانید با حدودا پنج دقیقه پیاده روی به این مکان شگفت انگیز برسید. دریاچه که برای یک شنا و یک تفریح آبی بسیار عالی است و خستگی راستا را از تن شما بیرون می کند، اما به دلیل غلیظ بودن آن و وجود مواد معدنی بیش از حد در این دریاچه، امکان ورزش های زیرآبی مانند اسنورکلینگ و غواصی وجود ندارد.

بندر بریس

بندر بریس دقیقا در 55 کیلومتری چابهار به سمت خلیج گواتر واقع شده است، یک بندر کوچک ماهیگیری که به خاطر منظر زیبا و طبیعت دلچسب مورد توجه گردشگرها قرار گرفته است. زیباترین بخش این بندر صخره بلند در کنار ساحل است که این روزها مکان خوبی برای گرفتن عکس های یادگاری به خصوص در غروب آفتاب تبدیل شده است.

کوه های مینیاتوری در راستا خلیج گواتر

تقریبا در تمامی طول جاده چابهار به سمت گواتر، سمت راست شما کوه هایی وجود دارد که با دیدن آن شما فکرمی کنید به سیاره دیگری سفر کرده اید؛ چیزی شبیه فیلم های علمی تخیلی هالیودی! این کوه ها با نام مینیاتوری یا مریخی شناخته می شوند که یک توقف کوتاه در این منظره بکر و عالی خالی از لطف نیست، اما توجه کنید که این کوه ها بسیار فرسایش پذیر هستند و سریع تبدیل به خاک می شوند، پس بالا رفتن از آن ها اصلا توصیه نمی شود.

کلام آخر

درکل اگرقصد سفر کردن به خلیج زیبای گواتر را دارید، با توجه به مرزی بودن منطقه حتما به هشدارهای مرزی و ایمنی توجه کرده تا از بروز هر نوع حادثه ناخوشایندی جلوگیری شود. با توجه به کم بودن امکانات در این منطقه نیز حتما امکانات کافی نظیر مواد خوراکی و ابزار ضروری و البته مقداری پول نقد نیز همراه خود داشته باشید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده و از سفر کردن به خلیج گواتر لذت ببرید. برای راهنمایی بیشتر و آشنا شدن با مکان های مجذوب کننده و دیدنی جهان حتما مجله وبلاگ فروشندگان را دنبال کنید.

منبع: علی بابا

به "خلیج گواتر؛ آخرین خشکی تا قطب جنوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیج گواتر؛ آخرین خشکی تا قطب جنوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید