لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟

به گزارش وبلاگ فروشندگان، لمینت یک فرآیند پس از چاپ است که در آن یک لایه پلاستیکی شفاف به عنوان محافظ نازک بر روی سطح مقوای چاپ شده، اعمال می گردد. لمینت اغلب در صنعت بسته بندی، چاپ جعبه، کارتن سازی، چاپ کارت ویزیت و چاپ دیجیتال کاربرد دارد. از انواع لمینت می توان به لمینت مات و براق اشاره نمود.

لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟

بیشتر بخوانید : برترین شرکت چاپ و بسته بندی ایران کدام است؟

لمینت چیست ؟

افزودن هر سطح بر سطح دیگر را لمینت گویند . در صنعت چاپ انواع پوشش های مختلف که بر روی آثار چاپی افزوده می گردند را لمینت می گویند و در جعبه سازی معمولا به افزودن مقوا بر روی سطوح کارتن، لمینت اطلاق میگردد. گاهی برای حفظ آثار چاپی و یا زیبایی بیشتر لمینت به کار می رود در اینجا لمینت کردن به معنی استفاده از لایه نازک سلفونی بر رو یا پشت صفحه چاپی می باشد که آن را در برابر رطوبت و تغییر دما حفظ می نماید که انواع مختلف دارد و در مقالات بعدی بیشتر آنالیز میکنیم.

یکی از مزایای اصلی لمینت این است که به طور قابل توجهی دوام پوشش را افزایش می دهد و از آن محافظت می نماید.

در جعبه های لمینتی علی رقم لمینت ورق کارتن و مقوا از لمینت سلفون به روی مقوا هم استفاده می گردد که این عمل از پوسیده شدن یا پاره شدن آن جلوگیری می نماید و به عنوان یک لایه محافظ اضافی عمل می نماید.

با استفاده از عمل لمینت، کتاب یا جلدهای چندلایه اغلب برای کتاب هایی با جلد نرم به منظور یاری به حفاظت و ارتقاء طراحی استفاده می گردد..شما یک کتاب چند لایه دارید، اگر آب را بر روی جلد کتاب چند لایه خود ریختید به سادگی می توانید آن را پاک کنید. لمینت همچنین از کثیفی و اثر انگشت خوانندگان بر روی جلد کتاب جلوگیری می نماید.

از لمینیت برای چاپ روی جعبه های وسایل تزیینی و جعبه های جواهر و جعبه های کادویی نیز استفاده می گردد.

ممکن است متوجه شوید که هنگامی که عکس های خود را بر روی کاغذ براق چاپ می کنید، رنگ ها به شکل واضح تر از چاپ بر روی کاغذ مات ظاهر می شوند. با لمینیت بوسیله سلفون براق می توانیم نتیجه بسیار خوبی در این زمینه بگیریم، بدینوسیله میتوانیم جلای بیشتری را برای رنگ ها ایجاد کنیم به شفافیت و غنای رنگ بر روی هر محصولی بیافزاییم و رنگ را زنده تر و شاداب تر نشان می دهیم

تمایل مصرف نمایندگان به محصولاتی که پوشش های لمینتی دارند بیشتر است در جعبه های مقوایی نیز لمینت های سلفونی بر روی مقوا علی الخصوص روی محصولاتی که در یخچال نگهداری میشوند می تواند در حفظ مقاومت جعبه نقش به سزایی داشته باشد .

یک نوع لمینت سلفونی مخملی هم در حال حاضر مورد استقبال قرار گرفته است که بعد از چاپ بروشور و چاپ کاتالوگ و چاپ جلد کتاب و چاپ جعبه های آرایشی و بهداشتی می توان بعنوان روکش برای زیبایی و لطافت هر چه بیشتر کار روی صفحاتشان استفاده می گردد

اگر می خواهید محصول شما برای همه اقشار و هر سنی مجذوب نماینده باشد و ترغیب شوند که آنرا تهیه نمایند از لمینت لمسی نرم (مخملی) بهره ببرید.

پوشش این لمینت بر روی جلد کتاب به آن حالتی مخملی و زیبا میدهد، تا آنجا که خوانندگان را وا می دارد کتاب را لمس نمایند و همین دست زدن به جلد کتاب محرکی باشد تا آنها کتاب را انتخاب نموده وبردارند.

به طور خلاصه، اگر بالا رفتن طول عمر هدف اصلی شما باشد، لمینت انتخاب مناسبی است. مقاومت در برابر خراشیدگی، آب و هر نوع مایع و دیگر آسیب های تصادفی،سبب می گردد تا از به کار بردن لیمینت ر اضی باشید و از نگاه کردن به محصول خود در بلند مدت لذت ببرید .شما کوشش نموده اید تا مصرف نماینده در آغاز و هم طول مدت مصرف احساس بهتری را تجربه کند ، مشتری احساس میکند که شما برای محصولی که به دستش داده اید کوشش مضایفی انجام داده اید ، بنابراین او هم کوشش میکند توجهی را که شایسته این کوشش است به محصول مبذول دارد.

لمینت کردن یکی از سریع ترین و ساده ترین روش های محافظت از کار چاپی است. در سیستم لمینیت با چسبیدن لایه بسیار نازک و شفاف پلاستیکی بر یک یا دو طرف یک کار چاپی، از آن در برابر رطوبت و سایر آسیب های محیطی، محافظت شده و محصول چاپ شده ی نهایی در برابر آب و پارگی مقاوم می گردد؛ به علاوه لمینیت، شدت رنگ ها و کنتراست رنگی در تصاویر چاپ شده را بهبود می بخشد. تصاویر چاپ شده با رنگ های درخشان، بیانگر کیفیت بالاتری هستند. لمینیت مانع از چین و چروکیدگی، لک شدن، آفتاب خوردگی، سیاه شدگی، پریدگی رنگ و یا چربی، اثر انگشت و سایر آسیب های موجود در محیط، بر کار چاپ شده می گردد.

بیشتر بخوانید : برترین چاپخانه در ایران کدام است؟

انواع لمینت چیست؟

در اینجا چهار نوع لمینت برای جعبه های کاغذی چاپ شده، جعبه هارد باکس و کارتن لمینتی را معرفی می کنیم.

 • لمینت براق
 • مات لمینت
 • لمینت مخمل
 • لمینت ضد خش

با روکش کردن یک فیلم نازک PET بر روی مقوا یا کارتن، بسته بندی را براق یا مات می نمایند. این کار در جعبه های کاغذی تاشو، فلوت E، کارتن ها فلوتF ، جعبه های هارد باکس، جعبه های کاغذی لوازم آرایشی و کیسه های کاغذی سفارشی بسیار رایج است.

لمینت براق چیست؟

لمینیت براق، درخشش و براقیت بیشتری به نسبت به پوشش یا لاک براق UV به کارتن می دهد. لمینت براق راهی عالی برای جلوه دادن مدرن و تمیز به کارتن و جعبه کاغذی می باشد. کارتن و جعبه کاغذی براق چاپ شده، دارای جلای زیبایی بوده و هنگامی که می خواهید رنگ ها را برجسته کنید، عالی است. در عین حال، لمینت براق به طور موثر با مهر زنی فویل نقره ای کار می گردد تا جلوه بصری بسیار درخشانی را به دست آورد.

بیشتر بخوانید : برترین شرکت برتر سازنده دستگاه چاپ در دنیا

لمینت مات چیست؟

لمینیت مات می تواند روشی موثر برای جلوه ای صاف، زیبا و لوکس، به کارتن و جعبه دهد. این کار با طرح ها و پالت های رنگی که مطلق هستند بسیار عالی عمل می نماید. داشتن جلوه مات همچنین، هرگونه تابش خیره نماینده را از بین می برد و اغلب تمیزتر به نظر می رسد. زیرا اثر انگشت را پس از لمس نشان نمی دهد. همچنین، لمینت مات یک بستر عالی برای اعمال روکش فویل و UVموضعی است. تضاد عالی باعث می گردد رنگ پر جنب و جوش تر و واضح تر به نظر برسد.

لمینت مخمل چیست؟

لمینیت مخمل یک روش لمینت مات مخصوص است که به جعبه کاغذی چاپ شده، لمسی نرم می بخشد. روکش مورد استفاده برای لمینت مخمل، یک روکش BOPP ویژه است که حس لمسی صاف و عالی را به شما می دهد. سطح مات جلوه ای مخملی دلپذیر و زیبا، بسیار شبیه به پوست هلو ارائه می دهد. این دستگاه به طور گسترده و منحصراً برای استفاده در صنایع چاپ و بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. لمینت مخمل در انتها کار فراوری کارتن های تاشو سفارشی، جعبه کاغذ لوازم آرایشی، جعبه های کاغذ طلا و جواهر، جعبه های هدیه مقوایی و جعبه هارد باکس بسیار رایج است.

جعبه مخملی یک بسته استثنایی برای برنامه های معتبر و برتر در جستجوی تمایز لمسی است. این فیلم لمینت قابل چاپ، چسبندگی و قابلیت مهر دارد. برجسته کردن،UV موضعی و انتها مهر زنی فویل به خوبی روی آن کار می نماید. لمینت مخمل برای استفاده در محصولات گران قیمت مانند لوازم آرایشی، جواهرات، ساعت و انواع دیگر اقلام لوکس ایده آل است.

بیشتر بخوانید : برترین چاپ دیجیتال در تهران

لمینت ضد خش چیست؟

فیلم مورد استفاده برای لمینت ضد خش، نوع دیگری از فیلم BOPP است که جعبه کاغذی را در برابر ضربه و خراش مقاوم می نماید. همچنین می تواند کثیفی و مسائل لک ناشی از اثر انگشت را به طور موثری از بین ببرد. بنابراین، در انتها کار به طور گسترده ای در جعبه های کاغذی لوازم آرایشی درجه یک و جعبه های کاغذی سفت و سخت استفاده می گردد.

لمینت ضد خش برای حل مسائل خراش در جعبه های چند لایه معمولی مات استفاده می گردد. مشکل خراش زمانی ایجاد می گردد که لمینت مات روی جعبه کاغذی با سطح وسیعی از چاپ عمیق جامد مانند سیاه، آبی، قرمز اعمال می گردد. و جلوه ای مات به جعبه سفارشی می دهد.

بیشتر بخوانید : فراوری جعبه هارد باکس و جعبه بسته بندی لوکس و لاکچری چگونه انجام می گردد؟

مزایای استفاده از روکش لمینت در چاپ چیست؟

فرآیند لمینیت، قطعات چاپ شده را بین دو تکه فیلم پلاستیکی شفاف محصور نموده و می چسباند.

این فیلم شفاف استحکام و محافظت را افزایش می دهد. در نتیجه عمر قطعات چاپ شده بالا می رود. لمینیت همچنین با عمق بخشیدن و روشن شدن رنگ های جوهر، کیفیت ظاهر چاپ را افزایش می دهد.

 • لمینت دوام مواد چاپی را افزایش می دهد و به آن ها اجازه می دهد در برابر استفاده مکرر مقاومت نمایند.
 • لمینت محافظت در برابر اثر انگشت و لکه ها، نشت ها، اشک و چین و چروک و سایش، همچنین روغن، چربی، خاک، رطوبت و سایر آلودگی ها را افزایش می دهد.
 • لمینت با افزایش رنگ جوهر قطعه چاپ شده ظاهر آن را بهبود می بخشد. بنابراین ظاهر حرفه ای تری ایجاد می نماید و توجه بیشتری را جذب می نماید.
 • لمینت به استحکام و سفتی می افزاید و از کیفیت و اهمیت بالاتری برخوردار می گردد.
 • لمینت کاملاً شفاف است و به هیچ وجه چاپ را مختل نمی نماید و هیچ ایرادی ندارد.
 • لمینت هزینه مناسبی دارد. همچنین، از آنجایی که لمینت باعث افزایش طول عمر مواد چاپی می گردد، در چاپ مجدد پول صرفه جویی می گردد.

بیشتر بخوانید : انواع روش های چاپ کدام است ؟

کاربردهای رایج برای روکش لمینت کدام است؟

لمینت ترکیبی از دو یا چند فیلم یا ورق کاغذ است که معمولاً به هم چسبیده اند تا کامپوزیت ایجاد گردد. از ورقه ورقه شدن می توان در چندین مورد استفاده کرد. اغلب برای اهداف کاربردی، برای ضخیم تر و قوی تر شدن یک کاغذ به کار می رود. همچنین می توان از لمینت برای فراوری یک محصولات تخصصی استفاده کرد و ترکیبی از خواص کاغذ را برای فراوری دسته جدیدی از محصولات فراهم کرد.

از آنجایی که لمینت باعث افزایش طول عمر چاپ می گردد، مورد استفاده زیادی قرار می گیرد، مانند:

 • منو رستوران ها و کافه ها
 • فهرست قیمت های مختلف
 • نقشه ها و بوک مارک ها
 • ابزارهای آموزشی و آزمایشی
 • کارت های عضویت و کارت های کسب و کار

لمینیت از قطعات چاپ شده استفاده شده در محیط های کثیف یا مرطوب محافظت می نماید. مانند:

 • هشدارهای ماشین آلات، روش های نگهداری و تعمیرات، دستورالعمل های ایمنی و علائم علامت گذاری و قوانین استفاده مجدد به صورت کارت آویز

لمینت ظاهر چاپ را که برای اهداف تبلیغاتی استفاده می گردد ، افزایش می دهد. مانند:

 • پیشخوان و رومیزی
 • برگه های ارائه فروش
 • برگه های محصولات نمایشگاه
 • پوشه های جیبی
 • جلد کتاب

بیشتر بخوانید : برترین جعبه سازی هارد باکس ایران کدام است ؟

چگونه روکش لمینت مناسب را انتخاب کنیم؟

تعداد زیادی از انواع لمینت جایگزین وجود دارد. هر نوع لمینت متفاوت، محصولی با خواص متفاوت را به همراه دارد. یافتن نوع لمینت مناسب به ویژگی های مورد نظر و بودجه بستگی دارد. لمینت کاغذ به کاغذ اساسی ترین نوع لمینت است. دو ورق مجزا از همان نوع کاغذ را به هم می چسباند و یک ورق کاغذ ضخیم تر ایجاد می نماید.

به عنوان مثال، جلد یک جزوه چاپی اغلب یک ورقه دو لایه از همان کاغذ است که برای صفحات داخلی استفاده می گردد. در لمینت کاغذ به کاغذ، چندین لمینت تخصصی تر نیز وجود دارد. روکش فیلم به کاغذ را می توان در چندین مورد استفاده کرد. فیلم ها به محافظت و نگهداری کاغذ یا ایجاد سطحی قابل چاپ با تزئینات برای نتایج چاپ برتر یاری می نمایند.

بیشتر بخوانید : 5 مزیت چاپ دیجیتال برای بسته بندی

هدف از لمینت کردن کارتن چیست؟

برای محافظت از کارتن کاغذی چاپ شده سفارشی، در برابر لکه ها و رطوبت، همچنین افزایش مقاومت و دوام و افزودن براقیت و شادابی به جوهر آن، روکش لمینت استفاده می گردد.

لمینت می تواند سفتی جعبه کاغذ چاپ شده را به طور موثری بهبود بخشد و جعبه کاغذی را در شرایط مرطوب تا حدی ضد آب کند. آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که لمینت می تواند رنگ چاپ را برای سال ها واضح نگه دارد.

بیشتر بخوانید : 10 مرکز برترین چاپ دیجیتال تهران سال 99 {مقایسه قیمت و امکانات}

در چاپ دیجیتال لمینیت کردن (lamination) چه کاربردی دارد ؟

اگر به دوران مدرسه برگردیم ، کارت هایی به ما می دادند و مشخصات ما درون آن قرار داشت و برای تنبیه انضباطی یا اذیت کردن ما این کارت ها را از ما می گیرفتند. ما این کارت ها را بوسیله سنجاق روی سینه خود میزدیم و سعی میکردیم تا آخر سال آن کارت رو تمیز نگهداریم . برخی از این کارت ها در طول مدرسه گم میشد ، برخی ها کثیف میشد و برخی ها پاره …

هر کس تمیز تر این کارت هارو نگه می داشت به عنوان شاگرد منضبط شناخته می شد …

خیلی از بچه ها برای تمیز نگه داشتن و ماندگاری بیشتر این کارت ها روی آن لایه ای محافط می کشیدند برخی ها هم یک جاکارتی پلاتیکی میگرفتند و کارت را درون آن قرار میدادند …

لایه های نازکی گه برای محافطت از کارت ها در زمان قدیم استفاده میکردیم و باعث مقاومت بیشتر کارت های ما میشد لمینیت نام داشت .

امروزه برای مقاومت بیشتر کارت های گواهینامه و شناسایی و … کارت ها را لمینیت مینمایند. دستگاهی که وظیفه لمینیت کردن را بر عهده دارد لمینتور نام دارد . لمینیتورها به دو صورت لمینیت سرد و گرم در بازار موجود هستند. لمینیتورهای گرم هم به دو صورت بزرگ و کوچک دستی هم در بازار موجود هستند .

در سیستم چاپ دیجیتال لایه نازک پلاستیکی را یک طرف یا دو طرف کاره چاپی می چسبانند و با حرارت روی کار قرار میگیرد و کار را در برابر پاره شدگی و نور دید و رطوبت و گراما یا سرما باران و و چروکدگی مقاوم میکند. از دیگر مزیت های لمینیت کردن کار چاپی در چاپ دیجیتال میتوان به جلوه دادن به کار و زیبا کردن بیشتر کار با اضافه کردن لایه مات یا براق به آن اشاره نمود.

بیشتر بخوانید : آموزش 0 تا 100 چاپ دیجیتال کتاب + ویدیو

چند نوع دستگاه لمینیتور داریم ؟

دستگاه های لمینیت به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

 • لمینیتور کیسه ای یا کتابچه ای
 • لمینیتورهای رول حرارتی
 • لمینیتورهای رول سرد

سه نوع از دستگاه های لمینت (Laminators) که اغلب در چاپ دیجیتال به کار می فرایند عبارتند از :

لمینتور کیسه ای یا کتابچه ای (Pouch Laminators)

لمینیت کیسه ای یا کتابچه ای شامل دو قطعه فیلم پلاستیکی از پیش بریده شده است. یک لایه چسب حرارتی نیز روی یکی از این فیلم ها را می پوشاند. برای این که این دو قطعه فیلم پلاستیکی حالت کیسه پیدا نمایند، از لبه های دو فیلم از یک طرف به هم چسبانده و درزبندی (seal) می شوند. پس از این کار دو قطعه فیلم حالت یک کتابچه را به خود می گیرند که می توان کار چاپی را درون آن قرار داد.

ابعاد فیلم ها باید بزرگ تر از کار چاپی باشد به گونه ای که به راحتی کار چاپی را پوشانده و لبه های آنها به یکدیگر چسبانده گردد. لمینیت کیسه ای را می توان با یک قطعه فیلم نیز انجام داد. در این حالت یک قطعه فیلم پلاستیکی را از وسط، خط (Creasing) می زنند و سپس آن را تا می نمایند و بعد کار چاپی را درون آن قرار می دهند. به این نوع لمینیت، لمینیت کیسه ای پروانه ای (Butterfly) می گویند، زیرا پس از خط اندازی روی فیلم و تا کردن آن، شکلی شبیه به بال های پروانه پیدا می نماید. پس از قرار دادن کار چاپی بین دو قطعه فیلم کیسه ای حاوی سطح چاپ شده، فیلم، لمینیت و چسب از میان نوردهای گرم تحت فشار عبور می نماید تا کلیه لایه های چسبناک به طور کامل به یکدیگر جوش بخورند.

لمینتورهای رول حرارتی (Heated Roll Laminators)

این نوع لمینیتورها از یک یا دو رول بزرگ فیلم استفاده می نمایند. یک روی این فیلم دارای چسبی است که هنگامی که در معرض حرارت قرار می گیرد، فعال می گردد. این چسب هنگامی که کار چاپی از درون لمینیتور عبور می نماید روی کار می چسبد. در هنگامی که کار با استفاده از فرایند دیجیتال چاپ شده باشد،

میزان چسبندگی فیلم لمینیت به لایه مرکب به نوع، جنس مدیا و همچنین نیروی چسبندگی بین لایه حرارتی و لایه مرکب بستگی دارد. رول های فیلم لمینیت شباهت زیادی به فیلم های ساران (saran wrap) دارند.

یکی از رول ها بالای ماشین نصب شده و رول بعدی همزمان در زیر ماشین نصب می گردد. رول بالایی روی کار را لمینیت نموده و همزمان رول پایینی پشت کار را لمینیت می نماید. به این فرآیند کپسوله کردن (Encapsalation) یا محصور کردن کار چاپی بین دو لایه فیلم می گویند. البته کار را می توان به صورت یک رو نیز لمینیت کرد.

در بسیاری موارد به طور معمول نیازی به لمینیت کردن پشت کار وجود ندارد. نوع هیبرید دستگاه های لمینیت می تواند با استفاده از مواد حرارتی روی کار را لمینیت کند. این ماشین ها قادر نیستند کار را به صورت پشت و رو لمینیت نمایند. پس از اتمام لمینیت کار چاپ شده، به طور معمول به یک تیغه تیز جهت جدا کردن کار لمینیت شده از ماشین نیاز است.

تعداد سیلندرها در لمینیتورهای مختلف فرق دارد. فیلم لمینیت به محض وارد شدن به ماشین لمینیتور از میان سیلندرها عبور می نماید؛ سیلندرهایی که حرارت را به طور یکسان در همه جای فیلم پخش نموده و سبب جوش خوردن لایه های فیلم به کار چاپی در طول این فرایند می شوند.

لمینتورهای رول سرد (Cold Roll Laminators)

لمینیتورهای رول سرد و لمینیتورهای کیسه ای سرد از حرارت جهت لمینیت کردن کار استفاده نمی نمایند. روی فیلم در این گونه لمینیت ها نسبت به فشار حساس (pressure-sensitive) است، بدین معنی که فیلم دارای سطحی چسبناک است که در تماس با سطح کار چاپ شده به آن چسبیده و جوش می خورد.

این روش برای لمینیت کردن محصولات چاپی که حرارت به آن ها آسیب می رساند بسیار مناسب است؛ به طور مثال می توان از مرکب های پایه مومی (wax-based inks) که در اثر گرما ذوب می شوند یا محصولات چاپی حساس به حرارت (temperature-sensitive)که برای آنها از چسب حساس به فشار (pressure-sensitive) استفاده می گردد، مانند وینیل یا سایر پلاستیک های زود ذوب نام برد.

بیشتر بخوانید : کدام چاپگر؛ چاپگر لیزری یا جوهر افشان؟

انواع فیلم لمینت کدام است ؟

فیلم های لمینت به طور کلی به 5 دسته تقسیم می شوند : فیلم های لمینیت حرارتی استاندارد، فیلم های لمینیت حرارت پایین، فیلم های لمینیت هیت ست یا (heat-assisted)، فیلم های لمینیت حساس به فشار و لمینیت های مایع.

فیلم های لمینت حرارتی استاندارد

به طور خاص، فیلم پلی استری است با چسب پلی اتیلنی (کُپلیمر copolymer) که برای جوش خوردن، به دمایی در حدود 210 تا 240 درجه فارنهایت (حدود 98 تا 115 درجه سانتی گراد) نیاز دارد. استفاده از این فیلم ها با توجه به قیمت پایینی که دارند امروزه بسیار رایج است، اما به همان میزان کار کردن با آنها مشکل زاست.

فیلم های لمینت حرارت پایین

این فیلم ها که از پلی استر و چسب پلی اتیلنی ساخته شده اند به فیلم های لمینیت حرارتی استاندارد شباهت دارند با این تفاوت که در دمای پایین تر - حدود 185 تا 210 درجه فارنهایت (85 تا 98 درجه سانتیگراد)- به کار می چسبند. به نظر می آید این فیلم ها در آینده ای نزدیک جایگزین فیلم های حرارتی استاندارد شوند.

فیلم های لمینیت هیت سِت یا Heatset or Heat-assisted

این فیلم ها به جز در مواردی خاص، از جنس PVC یا پلی استر ساخته می شوند. چسب به کار رفته در این فیلم از نوع ترموپلاستیک است که در اثر حرارت نرم شده و خاصیت ارتجاعی پیدا می نماید. این فیلم برای چسبیدن به محصول چاپی تنها به 175 تا 195 درجه فارنهایت (80 تا 90 درجه سانتیگراد) حرارت نیاز دارد.

فیلم های لمینیت فشاری

این فیلم ها اغلب از جنس PVC (پلی وینیل کلراید) یا پلی استر هستند، به اضافه چسب آکلریکی که ترکیب آن برحسب فراوریگان مختلف آنها، می تواند تنوع داشته باشد. گاهی این فیلم ها را فیلم های لمینیت سرد می نامند، زیرا برخلاف اغلب فیلم های لمینیت به حرارت نیازی نداشته و برای چسبیدن به محصول چاپ شده تنها نیازمند فشار هستند.

لمینیت های مایع

همان پوشش های مایع (liquid-coatings) هستند که برای بهره جویی از آنها به ماشین ها و یا تجهیزات پوشش های مایع نیاز است. این پوشش ها اغلب پایه حلال یا پایه آبی هستند و ترکیبات آنها به وسیله فراورینمایندگان مختلف می تواند قدری متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید : انواع پوشش در چاپ کدام است ؟

مقایسه لمینیت های حرارتی و فشاری

تفاوت های فراوانی میان لمینیت های حرارتی و لمینیت های فشاری (PSA) وجود دارد. PSA یا همان لمینیت های فشاری با حداقل حرارت به کار چاپی می چسبند و برای طیف وسیع تری از محصولات چاپی مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا که برای محصولات چاپی حساس به حرارت و تونرهای حساس چاپ دیجیتال برترین گزینه هستند. از سوی دیگر فیلم های PSA با قابلیت محافظت ازکار چاپ شده در مقابل اشعه UV برای طیف گسترده و متنوعی از محصولات چاپ های indoor وoutdoor به کار می فرایند.

لمینیت های حرارتی ارزان تر از لمینیت های فشاری بوده و کمترین میزان باطله را دارند. تجربه ثابت نموده که این ماشین ها بسیار بادوام هستند و برای دامنه وسیعی از محصولات چاپی indoor به کار می فرایند. لمینیت های حرارتی علاوه برحفاظت کار چاپ شده، استحکام و کیفیت تصویری آن را نیز افزایش می دهند. لمینیت های حرارتی برای مصرف در بازار چاپ دیجیتال اغلب از لایه پلی استری به علاوه یک لایه چسب پلی اتیلن ساخته می شوند. در مقابل، PSA را می توان از هر ماده ای از پلی استر گرفته تا پلی کربنات و وینیل تهیه کرد.

بیشتر بخوانید : برترین مرکز چاپ جعبه مقوایی در ایران کجاست ؟

نسبت لمینت چیست و چه کاربردی دارد ؟

این نسبت بیانگر میزان فیلم به میزان چسب است. به طور مثال هنگامی که فردی در خصوص نسبت 3/4 صحبت می نماید، در واقع در خصوص فیلمی با ضخامت 7 میلی صحبت می نماید که از 4 میل فیلم و 3 میل چسب تشکیل شده است. (در این جا معنای خاص میل منظور 1/1 اینچ است و نباید با میلی متر یا یک هزارم متر اشتباه گرفته گردد.)

ضخامت فیلم لمینیت را به طور رایج ضخامت میل می نامند (یک هزارم اینچ).

پلی استر

لایه پایه یا لایه محافظ بیرونی فیلم های لمینیت حرارتی که در حین عملیات لمینیت کردن حرارتی ذوب نمی گردد، همچنین پایه بسیاری از فیلم های PSA نیز پلی استر است.

پلی اتیلن

چسبی که در بیشتر فیلم های حرارتی به کار می رود و در حین عملیات لمینیت کردن حرارتی ذوب می گردد. عملکرد لمینیت شدن کار از محل نیپ یا باریکه راه آغاز می گردد (جایی که دو سیلندر فشار با یکدیگر تماس پیدا می نمایند.) سپس فن ها یا سیلندرهای خنک نماینده لمینیتور، چسب را سرد می نمایند تا بار دیگر تبدیل به ماده ای جامد و منعطف گردد.

وینیل صیقلی- Calendaring Vinyl- (قیمت پایین تر) : فیلم صیقلی (calendared film) با استفاده از فرایند Calendaring فراوری می گردد. به بیان ساده تر، حجم قابل توجهی از وینیل ذوب شده (خمیری) از میان یک جفت نورد صیقلی گرم عبور می نماید تا جایی که آنقدر فشرده گردد که به ضخامت 3،2 یا 4 میلی برسد؛ این فیلم سپس برای استفاده به عنوان پوشش چسبدار (adhesive coating) به صورت رول عرضه می گردد. روش صیقل دادن روشی مؤثر و ارزان برای تهیه فیلم است که به طور چشم گیری قیمت وینیل را نیز پایین آورده است.

وینـیـل قالـبی - Cast Vinyl- (روش راحت تر) : با ریختن وینیل مایع به قالب های ورقی نرم، فیلم قالبی تهیه می گردد. با عبور این ماده از میان کوره، حلال موجود در آن تبخیر شده تا ماده جامد به جای مانده، فیلم را تشکیل دهد. هنگامی که فیلم از کوره بیرون می آید آماده دریافت لایه چسبدار است. فیلم های قالبی برای مصرف outdoor دوامی حدود چهار تا هفت سال را داشته و تصویری که به وسیله این فیلم ها محافظت می گردد نسبت به فیلم های صیقلی دیرتر محو می شوند؛ زیرا ساختار فیلم های قالبی دارای پیگمنت های بهتر و تثبیت نماینده ی UV است. مضاف بر اینها، فیلم قالبی ثبات بیشتری داشته، روشی راحت تر بوده و ضد چروک و انبساط نیز هست.

Saran Wrap : بیشتر با نام تجاری کلینگ فیلم (Cling Film) شناخته شده است، لایه بسیار نازک پلاستیک منعطف که جهت بسته بندی به کار می رود (مانند سلفون) - سَرَن به رزین ترموپلاستیکی گفته می گردد که ماده اصلی ساخت این محصول است.

لمینت یا لمینیت یکی از راههای پوشش دهی به سطوح چاپ شده و بالا بردن استحکام و مقاومت آنها در مقابل عوامل فیزیکی و محیطی استفاده از لمینیت است. به چسباندن ورقه ایی (opp ، متالایز، پلی استر و …) بر روی سطوح چاپی که تحت فشار، به وسیله حرارت یا چسب و یا ترکیب آنها صورت میگیرد، لمینیت گفته میگردد.

منبع: مجله چاپخونه

به "لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لمینت چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و کاغذ و مقوا دارد ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید