قلعه نصوری؛ بنایی تاریخی و دیدنی در بوشهر

به گزارش وبلاگ فروشندگان، قلعهٔ نصوری واقع در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. قلعهٔ نصوری در 250 کیلومتری خاور استان بوشهر قرار گرفته است. قلعهٔ نصوری به قلعه شیخ نیز مشهور بوده است، و متعلق به اوایل دورهٔ قاجاریه است.

قلعه نصوری؛ بنایی تاریخی و دیدنی در بوشهر

ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری درحدود 180 سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده است. مصالح به کاررفته، سنگ های بزرگ و ملاط آن گل و گچ است. دَر ورودی قلعه از سمت جنوب و رو به خلیج فارس است که دارای دَر بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است.

آشنایی با قلعه نصوری

قلعهٔ نصوری در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان واقع شده است و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. شهر کنگان در 220 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر در منطقه کوهستانی نار و کنگان واقع شده است.

قلعه نصوری که به قلعه شیخ نیز مشهور است، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است. این قلعه به دستور شیخ جبار نصوری در سال 1224 قمری ساخته شده است. مصالح به کار رفته در این قلعه نیز سنگهای بزرگ و ملاط آن گل و گچ میباشد.

قلعه داری گچبری های زیبایی بوده که 18 تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان باختری آن نقش بسته است. قلعه دارای درب بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است. بعد از ورودی اصلی هشتی بزرگی وجود دارد که دارای 8 طاقچه ساده است.

زمانی که از هشتی وارد حیاط بیرونی می شوید، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می گردد و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می کند.در قسمت شرق نیز یک پلکان به طبقه دوم می رود. در این طبقه یک ایوان با ستون های سنگی و گچبری های جالب وجود دارد.

این ایوان از طرف پنج در چوبی، به اتاقی راه می یابد که در غرب آن واقع شده است. در این اتاق گچبری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است. این بنا دارای بادگیری همچون بادگیرهای ساختمان های ساحلی خلیج فارس است و ویژگی معماری ساختمان های قاجاریه را دارد.

این قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می باشد که تزیینات گچبری مربوط به همین قسمت است، بعلاوه سبک کار و تراش آنها شبیه ستون های بازار وکیل شیراز است. گچبری ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده است. سنگ ها و گچ های موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از بازسازی و بازسازی دوباره قلعه را می دهد.

ویژگی های زیبای قلعه شیخ نصوری

قلعه شیخ نصوری دارای گچ بری های زیبایی است که 18 تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان باختری آن نقش بسته است. قلعه دارای درب بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است. بعد از ورودی اصلی هشتی بزرگی وجود دارد که دارای 8 طاقچه ساده است.

زمانی که از هشتی وارد حیاط بیرونی می شوید، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می گردد و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می کند. در قسمت شرق نیز یک پلکان به طبقه دوم می رود. در این طبقه یک ایوان با ستون های سنگی و گچ بری های جالب وجود دارد.

این ایوان از طرف 5 در چوبی، به اتاقی راه می یابد که در غرب آن واقع شده است. در این اتاق گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است. این بنا دارای بادگیری همچون بادگیر های ساختمان های ساحلی خلیج فارس است و ویژگی معماری ساختمان های قاجاریه را دارد.

برای خریدن بلیط به صورت آنلاین، می توانید به راحتی با مراجعه به سایت مستر بلیط، این کار را انجام دهید و از نزدیک شاهد این همه شکوه و زیبایی قلعه شیخ باشید.

این قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می باشد که تزیینات گچ بری مربوط به همین قسمت است، بعلاوه سبک کار و تراش آن ها شبیه ستون های بازار وکیل شیراز است. گچ بری ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده است. سنگ ها و گچ های موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از بازسازی و بازسازی دوباره قلعه را می دهد.

این عمارت به خاندان نصوری تعلق دارد و آن را روی تپه ای بلند و مشرف به دریا بنا کردند. بنا دو حیاط اندرونی و بیرونی و یک شاه نشین دارد که به وسیله شیخ جبار دوم، پدربزرگ شیخ ناصر نصوری در اوایل دوره قاجاریه ساخته شده است. گچبری های این بنا قدمت 200 ساله آن را تایید می نمایند. بعلاوه 18 تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان غربی قلعه نقش بسته است.

منبع: گردشبان

به "قلعه نصوری؛ بنایی تاریخی و دیدنی در بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه نصوری؛ بنایی تاریخی و دیدنی در بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید