هشدار هواشناسی : 15 استان منتظر باد و باران باشند!

به گزارش وبلاگ فروشندگان، خبرنگاران : سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد برای 15 استان از تداوم فعالیت سامانه بارشی و کاهش دما در 6 استان کشور خبر داد.

هشدار هواشناسی : 15 استان منتظر باد و باران باشند!

به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل جدیدترین نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در بخش هایی از گیلان، مازندران، شرق اردبیل و ارتفاعات غربی البرز ابرناکی و بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می شود.

فردا و روز چهارشنبه در بیشتر منطقه ها کشور جو پایداری حاکم است. پنجشنبه در گیلان و مازندران و جمعه در مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارش پراکنده پیش بینی می شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی امروز در منطقه ها شرق، شمال شرق، رمز، غرب، جنوب غرب و دامنه های جنوبی البرز و فردا در بخش هایی از شرق و شمال شرق وزش باد شدید موقتی و گردوخاک روی می دهد. این شرایط روز جمعه مجددا برای بخش هایی از شرق و شمال شرق کشور پیش بینی شده است.

همچنین امروز در منطقه های از شمال غرب، دامنه های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور کاهش دما روی می دهد که در بخش هایی از شمال شرق این کاهش دما محسوس است. از فردا تا سرانجام هفته در این منطقه ها روند افزایش دما پیش بینی می شود.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری و نفوذ گردوغبار

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک و نفوذ گردوغبار

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/07/04: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، سمنان، شمال شرق گلستان، شمال خراسان شمالی، تهران، البرز، قم، جنوب قزوین، شمال مرکزی، خوزستان، بوشهر، ایلام و شمال اصفهان.

اثر مخاطره: کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، وزش باد شدید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، از جمله تابلوهای تبلیغاتی و گلخانه ها، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال آسیب به تأسیسات حساس به گردوغبار.

توصیه: عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، استحکام سازه های موقت، پرهیز از حضور در فضای باز به ویژه گروه های حساس، پایش شاخص آلودگی از طریق دستگاه های ذی ربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، احتیاط در انجام عملیات کشاورزی در باغات و مزارع.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما(به طور میانگین 5 تا 10 درجه)

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/07/04: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در تردد، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال آب گرفتگی معابر، صاعقه، احتمال ریزش کوه، احتمال آسیب به سازه های موقت و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای به ویژه از حاشیه مسیل ها، عدم توقف در اطراف رودخانه ها، احتیاط در عبور از گذرگاه های کوهستانی، انتقال محصولات کشاورزی برداشت شده به انبار یا مکان های مسقف، لایروبی، اصلاح و پاکسازی آب راه و کانال های انتقال آب مزارع و باغات و خودداری از محلول و سم پاشی باغات و مزارع در زمان بارندگی.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتا شدید(شمالی-شمال غربی)

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در ساحل و فراساحل بین بین 1.5 تا 2.5 متر

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/07/04: منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان، مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، اختلال در ترددهای دریایی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و سبک و تفریحی و مسافربری.

توصیه: ممنوعیت از شنا، محدودیت در فعالیت های دریایی ازجمله فعالیت های تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی، تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی.

منبع: توریسم آنلاین

به "هشدار هواشناسی : 15 استان منتظر باد و باران باشند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی : 15 استان منتظر باد و باران باشند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید