حیواناتی که همواره آن ها را با هم اشتباه می گیریم

به گزارش وبلاگ فروشندگان، این گربه سانان بزرگ علیرغم شباهت هایشان در دو قاره و اقلیم متفاوت زندگی می نمایند: پلنگ ها در علفزارهای گرمسیری آفریقا زندگی می نمایند و جگوارها در جنگل های استوایی آمریکای جنوبی سکونت دارد. چگوارها جثه بزرگ تر و تنومندتری دارند و برخلاف پلنگ ها و بسیاری از دیگر گربه سانان، شیفته آب اند.

حیواناتی که همواره آن ها را با هم اشتباه می گیریم

به گزارش روزیاتو، قلمروی حیوانات از چنان تنوعی برخوردار است که تقریباً غیر ممکن است که بتوانیم همه گونه های حیوانی مختلف جهان را بشناسیم. گاهی تفاوت های میان خویشاوندان نزدیک به قدری جزئی است که سخت می گردد متوجه آن ها شد.

1- جگوار / Jaguar - پلنگ / Leopards

این گربه سانان بزرگ علیرغم شباهت هایشان در دو قاره و اقلیم متفاوت زندگی می نمایند: پلنگ ها در علفزارهای گرمسیری آفریقا زندگی می نمایند و جگوارها در جنگل های استوایی آمریکای جنوبی سکونت دارد. چگوارها جثه بزرگ تر و تنومندتری دارند و برخلاف پلنگ ها و بسیاری از دیگر گربه سانان، شیفته آب اند.

2- تمساح / Alligator - کروکودیل / Crocodile

تمساح و کروکودیل را می توانید به راحتی از روی شکل پوزه شان تشخیص دهید: پوزه کروکودیل ها بلندتر و باریک تر و V شکل است و پوزه تمساح ها کوتاه تر و پهن تر و U شکل.

علاوه بر آن، به شکل دندان های آن ها هم باید توجه داشته باشید: دندان های کرکودیل ها از بیرون معین است اما در تمساح ها آرواره بالایی پهن تر از آرواره پایینی است، به همین علت دندان های آن ها از بیرون چندان معین نیست.

3- زنبور بی عسل / Wasp - زنبور سرخ / Hornet

هر دو حشره به طور حتم خطرناک هستند. زنبورهای سرخ بزرگ ترند و به رنگ نارنجی و سیاه اند و رو بدن شان به جای خطوط راه راه، لکه هایی وجود دارد. اما زنبورهای بی عسل رنگ تند تری دارند و روی بدن خود حلقه های زرد و سیاه دارند. از هر دوی آن ها دوری کنید.

4- فوک / Seal - شیر دریایی / Sea Lion

به احتمال زیاد با فوک ها به عنوان یک حیوان دریایی بامزه و با شیرهای دریایی در قامت آکروبات های سیرک ها آشنا شده اید. فوک ها پوستی پرمو با باله های جلویی کوچکی دارند که امکان راه رفتن را از آن ها می گیرد و به همین علت خود را روی شکم به این طرف و آن طرف می کشند. شیرهای دریایی پوستی صاف با باله هایی پهن دارند که از آن ها برای حرکت روی زمین استفاده می نمایند.

5- لاک پشت آبی / Turtle - لاک پشت خاکی / Tortoise

هر دوی آن ها در حرکت بسیار کُند هستند و 4 دست و پا دارند. اما لاک پشت های آبی موجوداتی آبزی هستند و لکه هایی بر روی بدن خود دارند که به آن ها یاری می نماید در آب بهتر پنهان شوند. لاک پشت خاکی حیوانی خشکی زی است که بیشتر زمان خود را در خشکی سپری می نماید.

6- غراب / Raven - کلاغ / Crow - کلاغ سیاه / Rook - کلاغ گردن بور / Jackdaw

اغلب کلاغ سانان بسیار شبیه به هم به نظر می رسند. غراب ها به علت پرهای ریش مانند زیر گلوی خود مغرورترین ظاهر را در میان اعضای این خانواده از پرندگان دارند.

کلاغ ها و کلاغ های سیاه جثه هم مقدار ای دارند اما کلاغ های سیاه منقاری خاکستری دارند و پاهای آن ها با پرهایی شلوار ماننده پوشیده شده است. کلاغ های گردن بور به علت منقار بسیار کوتاه و سر گردشان ابله ترین چهره را در میان کلاغ سانان دارند.

7- الاغ / Donkey - قاتر / Mule

الاغ ها خود یک گونه مستقل هستند اما قاترها ترکیبی از الاغ و اسب اند و سری شبیه به اسب اما گوش های بسیار بزرگ الاغ ها را دارند.

8- خرگوش صحرایی / Hare - خرگوش / Rabbit

اگر یک حیوان خانگی کوچک و بغلی می خواهید، خرگوش برترین گزینه برای شما است، اما خرگوش های صحرایی به طور حتم نه. خرگوش های صحرایی بزرگ تر و سریع ترند و دست ها و گوش های درازتری دارند.

خرگوش ها اما کوچک تر و پشمالوترند و به طور کلی ظاهر بامزه تر دارند. حتی غذای آن ها هم باهم فرق دارد: خرگوش ها سبزیجات (مانند هویج) و علف نرم را ترجیح می دهند اما خرگوش های صحرایی از پوست و شاخه درختان تغذیه می نمایند.

خرگوش ها حیوانات اجتماعی تری هستند اما خرگوش های صحرایی تنهایی را ترجیح می دهند. عجیب نیست که خرگوش ها به راحتی اهلی می شوند اما خرگوش های صحرایی اغلب وحشی باقی می ماند.

9- شب پره / Moth - پروانه / Butterfly

شب پره ها بال هایی چادر مانند دارند اما پروانه ها بال های خود را به شکل عمودی باز می نمایند. شب پره ها معمولاً معمولاً با بال باز استراحت می نمایند اما پروانه ها در زمان استراحت بال های خود را می بندند. شاخک های آن ها هم باهم فرق دارد: شاخک های پروانه ها بلند و باریک است و شاخک های شب پره ها کوتاه و پردار. پروانه ها روز گردند و شب پره ها شب زی.

10- دلفین / Dolphin - گراز ماهی / Porpoise

دلفین ها و گراز ماهی ها از لحاظ پوزه، باله و فرم بدن با یکدیگر متفاوت اند. دلفین ها پوزه ای بلند، بدنی باریک و باله های عقبی خمیده ای دارند. گراز ماهی ها اما صورتی تخت تر، باله هایی کوچک تر و باله های عقبی مثلثی کوتاه تری دارند.

11- راسو / Weasel - قاقم / Stoat

این دو حیوان خویشاوند نزدیک یکدیگرند. قاقم ها جثه ای بزرگ با دُمی بلند دارند که نوک آن سیاه رنگ و کرکی است. دُم راسوها اما کوتاه و همرنگ بقیه بدن شان است. قاقم ها هنگام راه رفتن جست و خیر می نمایند و به پشت خود به شکلی خنده دار قوس می دهند. راسوها اما هنگام راه رفتن بدن خود را بیشتر به زمین نزدیک نگه می دارند. بعلاوه در زمستان پوست قاقم ها به رنگ سفید درمی آید.

12- عقاب / Eagle - قوش / Hawk - شاهین / Falcon

عقاب ها پرندگانی بزرگ الجثه و قدرتمندند که زندگی در فضاهای باز همانند صخره ها و کوهستان ها را ترجیح می دهند. قوش ها اندکی کوچک تر و در پرواز از چابکی بیشتری برخوردارند و می توانند در فضاهای بسته تر نیز پرواز نمایند. شاهین ها کوچک ترین و سریع ترین در میان این 3 نوع پرنده اند و تفاوت های آن ها بیشتر ظاهری است: آن ها چشمانی بزرگ تر و منقاری کوتاه تر دارند.

13- موش / Mouse - موش صحرایی / Rat

این دو جونده مشهور را به راحتی به وسیله 3 چیز می توان از هم تشخیص داد: مقدار جثه، دُم و گوش ها. موش ها حتی در مقایسه با بچه موش های صحرایی هم جثه کوچکی دارند با دُمی بلند و باریک پوشیده از مو.

اما دُم موش های صحرایی کلفت و بی مو است. گوش های موش ها به نسبت بدن شان بزرگ تر است و فرمی گرد و آویزان دارد. صورت آن ها هم کوچک و سه گوش است. صورت موش های سحرایی هم برآمده تر و کمتر زاویه دار است.

14- مرغ دریایی / Seagull - آلباتروس / Albatross

مرغ های دریایی در نزدیکی آب زندگی می نمایند، چه دریا باشد و چه دریاچه و هنگام شیرجه و ماهیگیری آکروبات ترند، اما برعکس آلباتروس ها علاقه ای به سفرهای طولانی ندارند.

آلباتروس ها پرندگانی تنومندند که دائم بر فراز دریا در پروازند. آ ها حتی حفره های بینی ویژه ای دارند که به آن ها این امکان را می دهد تا نمک را از آب و غذای خود جدا نمایند.

منبع: فرارو

به "حیواناتی که همواره آن ها را با هم اشتباه می گیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیواناتی که همواره آن ها را با هم اشتباه می گیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید